Renkantis šlaitinio stogo dangą, svarbu atsižvelgti ne tik į ilgaamžiškumą, kainą ar ekologiškumą, būtina atkreipti
dėmesį ir į namo konstrukcijų tvirtumą, stogo nuolydžius bei technines dengimo instrukcijas.

Šlaitinio stogo dangų yra pačių įvairiausių. Specialistai gali paaiškinti, kokios yra kiekvienos iš jų savybės, pranašumai ir trūkumai.

Molinės čerpės

Lietuvoje prekiaujama ir vietinių, ir užsienio bendrovių gaminamomis molinėmis čerpėmis, jos pasižymi skirtingomis formomis, spalvų gama, ilgaamžiškumu. Molinių čerpių formą ir spalvą užsakovas gali išsirinkti pagal jam patinkančius pavyzdžius, architekto rekomendacijas.

Į čerpių kokybę reikia kreipti ypač daug dėmesio, nes nuo to priklausys, kiek laiko galėsite džiaugtis gražiu stogu. Molinių čerpių kokybė priklauso nuo jų gamyboje naudojamo molio priemaišų kiekio. Molis, kuriame yra daug kalkių, laikui bėgant ima aižėti ir skilinėti. Nustatyta, kad geriausių molio klodų, kurie tinka molinėms čerpėms gaminti, randama Vokietijos, Prancūzijos, Olandijos ir Italijos teritorijose.

Kokybė priklauso ir nuo čerpių dengimo, ir to, kiek jos įgeria drėgmės. Molinės čerpės, padengtos glazūra arba angobu, t. y. dengtos dažų bei molio mišiniu ir iškaitintos aukštoje temperatūroje, yra ilgaamžiškesnės už paprastas natūralias molines čerpes. Padengimas angobu arba glazūra suteikia molinėms čerpėms ne tik spalvą, bet ir labiau apsaugo nuo drėgmės prasiskverbimo į čerpės struktūrą. Kai drėgmės įgeriamumas didelis ir klimatas šaltas, molinės čerpės gali imti trūkinėti, tad prieš pasirenkant šią stogo dangą pirkėjui patartina sužinoti, kiek molinės čerpės atlaiko šalčio ciklų ir koks jų vandens įgeriamumas.

Renkantis tradicines molines čerpes, reikėtų žinoti, kad daugumos gaminamų molinių čerpių vieno kvadratinio metro svoris yra apie 40 kg. Kad stogas atlaikytų tokį dangos svorį, namo arba stogo projekte turi būti tiksliai apskaičiuoti laikančiųjų konstrukcijų techniniai parametrai.

Projektuotojai ir užsakovai turi atkreipti dėmesį ir į gamintojų teikiamas molinių čerpių dengimo instrukcijas. Daugelis gaminamų molinių čerpių tinkamos stogams, kurių nuolydis yra didesnis nei 20–22 laipsniai, nors yra čerpių formų, kurias galima kloti ir esant 11–12 laipsnių stogo nuolydžiui. Tai taip pat labai svarbu žinoti: jeigu stogo danga sumontuojama neišsiaiškinus, kad stogo nuolydis yra per mažas, stogas gali imti leisti vandenį ir visi pinigai bus išleisti perniek.

Į čerpių kokybę reikia kreipti ypač daug dėmesio, nes nuo to priklausys, kiek laiko galėsite džiaugtis gražiu stogu.

Betoninės čerpės

Betoninės čerpės – tai stogų dangos, sukurtos remiantis tradicinių molinių čerpių formomis bei techniniais sprendimais. Betoninės čerpės iš didesnio atstumo savo išvaizda niekuo nesiskiria nuo molinių čerpių. Lyginant betoninių ir molinių čerpių skirtumus, reikia paminėti, kad betoninės čerpės būna įvairesnių spalvų, yra pigesnės nei molinės.

Kalbant apie panašumus, ir molinių, ir betoninių čerpių ilgaamžiškumas yra beveik toks pat, svoris taip pat apie 40 kg/m2, dengimo technologijos bei laikančiosios konstrukcijos panašios.

Norint įsigyti patikimų betoninių čerpių, reikia atkreipti dėmesį, kad jos būtų dažytos per visą betono masę, priešingu atveju gali išblukti spalva. Taip pat didelę reikšmę, kalbant apie kokybę, turi betoninės čerpės lygumas arba porėtumas. Kuo betoninių čerpių paviršius lygesnis, tuo ant jų kaupsis mažiau nešvarumų ar dulkių, o tai leis išvengti papildomų pastangų stogo priežiūrai. Susikaupusios smulkiosios dalelės gali pradėti samanoti. Kad taip neatsitiktų, galima betonines čerpes apdoroti cheminėmis medžiagomis, jos saugo nuo apsamanojimo, taip pat reikia reguliariai prižiūrėti stogą – plauti jį paprastu vandeniu. Tai padaryti užtenka kartą per metus.

Fazercementinės plokštelės

Fazercementinės plokštelės – tai natūralios uolienos plokštelių imitacija, pagaminta iš cemento. Ši stogo danga pasižymi ilgaamžiškumu, atlaiko dideles mechanines apkrovas, yra atspari įvairioms oro sąlygoms, nereikalauja techninės priežiūros, neskeldėja, savaime gerai išsivalo, neblunka, ją lengva apdoroti, ji nedegi ir nekenksminga aplinkai.

Plati fazercementinių plokštelių formų ir spalvų gama kiekvienam architektui bei užsakovui leidžia pasijusti tikru kūrėju, nes vienos ir tos pačios formos plokšteles galima montuoti skirtingais būdais ir sukurti įvairius stogo dangos raštus. Prieš klojant fazercementines plokšteles nereikia specialiai paruošti stogo konstrukcijos, nes šios stogo dangos vienas kvadratinis metras sveria apie 8–12 kg.

Ši stogo danga nėra pigi, todėl ją renkasi ieškantieji išskirtinumo, netradicinių sprendimų.

Cementiniai beasbesčiai lakštai

Cementiniai beasbesčiai lakštai – gilias tradicijas Lietuvoje turinti statybinė medžiaga, naudojama šlaitiniams stogams ir fasadams. Išoriškai tik savo forma panašūs į asbestcemenčio lapus, jie pirmiausia skiriasi savo sudėtimi: vietoje sveikatai kenksmingo asbesto armuojamajam pluoštui naudojama gerokai vertingesnė natūralaus pluošto medžiaga – fazeris.

Lakštai lengvai suderinami su natūraliomis statybinėmis medžiagomis: mediena, akmenimis, stiklu. Plati pastelinių spalvų gama suteikia jiems dar daugiau patrauklumo.

Ši stogo danga yra originalios formos. Jos išvaizda neimituoja kitų dangų, ji naudojama tiek rekonstruojant senus, tiek statant naujus namus. Rekonstruojant pastatus, uždengtus asbestiniu šiferiu, nereikia keisti medinių stogų konstrukcijų.

Dėl dengimo technologijos paprastumo, aukštos kokybės, atsparumo gamtiniam poveikiui ir nedidelės kainos jie itin parankūs vartotojui. Lietuvoje prekiaujama ir vietos, ir užsienio gamintojų cementiniais lakštais, jie yra panašios kokybės.

Lakštai yra gana lengvi (10 kg/m2), tad montuojant stogo konstrukcijas sutaupoma medienos. Naudojant šią dangą nereikia nupjautų vietų padengti antikorozinėmis medžiagomis, nes netgi pažeidus dažų sluoksnį danga neyra. Uždraudus asbesto turinčių lakštų prekybą, beasbesčiai gan sparčiai populiarėja.

Stogų dangos.

Bituminės čerpelės

Bituminės čerpelės Lietuvoje visiems žinoma ir populiari stogo danga.

Bituminės čerpelės Lietuvoje visiems žinoma ir populiari stogo danga. Ji gaminama iš distiliuoto oksiduoto arba modifikuoto bitumo, stiklo arba poliesterio audinio indėklo, ir paviršius padengiamas skalūno arba keramikos granulėmis. Bituminių čerpelių ilgaamžiškumas tiesiogiai priklauso nuo visų trijų išvardytų sudedamųjų medžiagų. Nuo naudojamo bitumo priklauso čerpelių lankstumas, jis metams bėgant mažėja, ir indėklo kiekis bei rūšis proporcingai stipriau veikiamas tempimo jėgos. Nuo bituminių čerpelių pabarsto kokybės priklauso, kiek laikysis pasirinkta spalva. Naudojant čerpelėse keramikos granules, neblunka paviršius, nes jas mažiau veikia saulės spinduliai, jos būna ilgaamžiškesnės.

Be minėtų čerpelių, pasaulyje gaminamos ir kitokio tipo – variu dengtos bituminės čerpelės. Šis gaminys nuo įprastų bituminių čerpelių skiriasi tuo, kad vietoje pabarsto (keramikos granulių arba skalūno) yra padengtos vario folija. Neįprastos varinės čerpelės laikui bėgant oksiduojasi ir stogas ima keistis: iš tamsios vario spalvos tampa pilkai žalsvos. Variu dengtų bituminių čerpelių stogai yra ilgaamžiai, todėl puikiai tinka gyvenamųjų, administracinių pastatų, bažnyčių ir cerkvių stogams dengti.

Šlaitinių stogų dangų rūšys:

 • molinės čerpės,
 • fazercementinės plokštelės,
 • betoninės čerpės,
 • cementiniai beasbesčiai lakštai,
 • bituminės čerpelės,
 • plieninės stogų dangos (cinkuotos skardos ir padengtos aliuminio cinko sluoksniu),
 • titano cinko stogo dangos,
 • aliuminio stogo dangos ir aliuminio čerpelės,
 • varinės stogų dangos (vario skardos, variu dengtos bituminės čerpelės),
 • bituminiai banguoti lakštai,
 • PVC stogo dangos,
 • nendriniai, šiaudiniai stogai,
 • skiedriniai stogai.